Judo jako prevence úrazu

Je judo bezpečný sport?

Statisticky se řadí judo i další kontaktní bojové sporty k nejvíce bezpečným sportům vůbec. A naopak zdánlivě neškodné sporty jako fotbal, tenis anebo lyžování se řadí v tabulkách vysoko. Paradoxně tedy sporty, ve kterých se bije, tříská se soupeřem o zem, dělají se přemety a salta jsou bezpečné.

Jak je to možné?

Hlavním faktorem je příprava. V judu víme, že sem tam s námi někdo udeří o zem, sem tam se srazíme hlavami, někdy do nás narazí větší a silnější kolega, často padáme z výšky na záda. Proto se na všechno připravíme už dopředu.

Jak to probíhá?

První dovedností v judu bývají tzv. pádové techniky. Pomocí několika jednoduchých zásad simulujeme řízený pád na záda, na bok, na lokty a do parakotoulu. Dále pracujeme na ohebnosti a prohlubujeme kloubní mobilitu, čímž předcházíme případným vykloubeninám a jiným nepříjemnostem. Tato počáteční cvičení nás připraví na nečekané situace, jako jsou pády v boji v postoji a všemožné krkolomné polohy při boji na zemi.

Co z toho lze vyvodit?

Judistická příprava je vhodná nejen pro samotné judo, ale také pro každodenní realitu a ostatní sporty. Ve většině sportů se taková pohybová průprava nevyučuje. To má za následek, že často dochází ke zranění i při obyčejném žduchnutí, vražení na mantinel, sražení k zemi, úderu míče do hrudníku apod. Je samozřejmé, že ke zranění dochází i v judu. Aspekt prevence zranění je však jednou z nejdůležitějších oblastí tréninku a vždy klademe důraz na to, aby byli svěřenci na dané cviky dostatečně připraveni.


.